Nasza apteka

Kategoria: Nasza apteka Opublikowano: piątek, 04 maj 2012 Dr Eustachiusz Gadula

Główny ideolog i właściciel firmy EKOMED, dr Eustachiusz Gadula w czasie studiów medycznych, jako aktywny członek studenckiego koła farmakologicznego był przekonany, że pogłębiona znajomość farmakoterapii, a szczególnie tzw. farmakodynamiki, szczegółowo opisującej punkty uchwytu i mechanizmy działania leków stanie się jedną z najważniejszych jego pasji zawodowych. Niewątpliwie wiedza zdobyta w toku studiów medycznych, dodatkowo wzbogacona w kole studenckim, w ścisłej współpracy z kadrą dydaktyczną zakładu i katedry farmakologii w pierwszych latach pracy zawodowej ułatwiły dr Gaduli leczenie swoich pacjentów zgodnie z zasadami medycyny akademickiej. Ale mimo to, już w pierwszych latach intensywnej pracy w lecznictwie zamkniętym i otwartym okazało się, że sama wiedza akademicka tu nie wystarczy. Nie mniej od wiedzy zdobytej na studiach liczy się doświadczenie zawodowe. I tu zaczęły się prawdziwe problemy. Bo doświadczenie lekarskie jest świadomością różnicy pomiędzy wiedzą książkową i wiedzą zdobytą w trakcie studiów, a faktami obserwowanymi w życiu, w kontakcie z pacjentami.

Dr Gadula od ukończenia studiów dysponował ponadprzeciętną wiedzą z zakresu biochemii, fizjologii, fizjopatologii i farmakoterapii. Ponadto w pracy z pacjentami wykazywał staranność, empatię i duże zaangażowanie. Często uzupełniał swą wiedzę na potrzeby poszczególnych chorych, szczególnie w przypadkach trudniejszych i bardziej skomplikowanych. Mimo to szybko doszedł do wniosku, że zbyt często teoria kłóci mu się z praktyką, a stosowane leczenie farmakologiczne, mimo, że w wielu przypadkach pozwala ratować życie i przynosi często ulgę w cierpieniach, zamiast wyleczenia, wiąże się nie tylko z brakiem trwałych efektów, ale także z działaniami ubocznymi i powikłaniami, nierzadko groźniejszymi od leczonego schorzenia.

Mimo faktu, że swój zawód wybrał z prawdziwego powołania, niepowodzenia w pracy, nie wynikające z braku wiedzy, czy braku zaangażowania ale braku spoziewanych efektów leczenia stały się początkowo przyczyną wielu rozczarowań i niezadowolenia. Aby nabrać dystansu do medycyny i lepiej zrozumieć problemy zdrowotne i życiowe swoich pacjentów, w wolnych chwilach d Eustachiusz Gadula studiował psychologię, pedagogikę, balneologię i medycynę fizykalną, filozofię przyrody i filozofię medycyny, a także medycynę naturalną oraz wiele metod medycyny niekonwencjonalnej, takich jak: metody kręgu akupunktury, terapia manualna, hipnoza, radiestezja czy bioterapia.

W miarę zdobywanego doświadczenia, obok farmakoterapii zaczyna do stosowanej przez siebie terapii stopniowo wdrażać akupresurę, akupunkturę, moksę, krioterapię chlorkiem etylu, laseropunkturę, magnetostymulacje, wybrane leki pochodzenia naturalnego (leki roślinne bogate w fitoncydy, probiotyki, wybrane zioła, apiterapię (produkty pszczele: miód, propolis, mleczko pszczele i pyłek pszczeli) itp. Pozytywnie weryfikując ich wartość, stopniowo stosuje je coraz częściej w miejsce farmakoterapii chemicznej. Mimo, że jest specjalistą chirurgii stopniowo zacieśnia i bardziej niż w pierwszych latach pracy ogranicza wskazania do zabiegów operacyjnych, leczenie operacyjne traktując jako ostateczność. Często przypomina, że Podstawowym przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego jest brak właściwych wskazań.  Coraz częściej pacjentów dawniej kierowanych na różnego rodzaju zabiegi operacyjne leczy z dobrym i trwałym efektem metodami medycyny zintegrowanej, łączącej w sobie obok metod konwencjonalnych, metody naturalne i niekonwencjonalne.

W ostatnim dwudziestoleciu, kiedy w Polsce po raz pierwszy pojawiły się tzw. odżywki lecznicze, czy suplementy dietetyczne, dr Eustachiusz Gadula uważnie obserwuje te preparaty i systematycznie ich wartość terapeutyczną sprawdza na sobie i swoich najbliższych, a następnie najcenniejsze z nich ostrożnie wdraża do swojej praktyki medycznej, osiągając wydatną poprawę wyników leczenia i ich trwałości.

W Centrum Rehabilitacji Medycyny Zintegrowanej, Sportowej i Leczenia Bólu uważnie korzystamy nie tylko z doświadczeń terapeutycznych doktora Gaduli, ale staramy się systematycznie pogłębiać swą wiedzę na temat metod leczenia medycyny zintegrowanej. Między innymi systematycznie weryfikujemy wartość suplementów żywieniwych i leczniczych, wiele z nich traktując jako skuteczną i bezpieczną farmakoterapię naturalną. Pozwala to nam wydatnie ograniczać farmakoterapię chemiczną z pożytkiem dla pacjentów korzystających z naszej opieki medycznej.

licznik

Odsłon artykułów:
421513